Życie bez napadów
Działające od 2001 roku Centrum Leczenia Padaczki i Migreny zajmuje się, jak z samej nazwy wynika, leczeniem padaczki oraz migrenowych bólów głowy. Oba schorzenia są od siebie dość odległe, mają jednak wiele cech wspólnych: napadowy charakter, przewlekłość, wpływ na codzienne życie chorego i jego relacje z otoczeniem. W obu dominuje też niezrozumienie otoczenia, co powoduje u chorego poczucie izolacji i bezradności wobec występujących objawów choroby. Źle się na ogół patrzy na osobę tracącą przytomność na ulicy lub trzymającą się za głowę z powodu uporczywego bólu. Nasze Centrum podejmuje różne wysiłki na rzecz pacjentów z padaczką i migreną. Spróbujmy przyjrzeć się obu problemom.
Padaczka
Naszym celem jest tu przede wszystkim trafna diagnoza tzn. rozpoznanie padaczki tam, gdzie inni jej nie widzą lub odwrotnie- obalenie rozpoznań niesłusznie lub pochopnie postawionych. Drugim celem jest optymalizacja leczenia padaczki. Większość pacjentów z padaczką osiąga dobre efekty leczenia, część jednak (około 20-30%) ma padaczkę oporną na leczenie i wymaga stosowania nawet kilku leków przeciwpadaczkowych jednocześnie. Naszym celem jest tu umiejętny ich wybór, co ma istotne znaczenie w przypadku tzw. leków nowej generacji, z uwagi na ich wysoki koszt. Podejmujemy się leczenia trudnych pacjentów, bo właśnie tutaj osiągnięcie sukcesu daje największe powody do satysfakcji.
Migrena
Problem migreny jest innej natury. Duża ilość pacjentów, wierząc w skuteczność leków przeciwbólowych, leczy się sama. Jest to wynik ogromnej siły reklamy medialnej. Niestety, w większości przypadków leczenie takie nie daje pozytywnego rezultatu. Powoduje to z kolei niewiarę w skuteczność leczenia migreny, którą często wzmacniają sami lekarze. Naszym celem jest przekonanie pacjenta o możliwości skutecznego leczenia, tak doraźnego jak i długotrwałego i uwolnienie go od napadów bólu głowy.
Problemy wspólne
Pacjenci obu grup mają często problemy w zakresie pamięci, uwagi, sprawności psychoruchowej. Oczywiście przyczyny wywołujące te objawy są w obu grupach odmienne. Pojawiają się często także objawy depresji, lęku, poczucie małej wartości, odrzucenia i izolacji społecznej. U dzieci dominują problemy w nauce i trudności adaptacyjne. Istotne znaczenie mają pojawiające sie w tej sytuacji kłopoty wychowacze. Stwarza to olbrzymie pole działania dla psychologa, który współpracując z neurologiem czy neuropediatrią pomaga rozwiązywać problemy chorych i ich rodzin.
Działania naukowe i szkoleniowe
Prowadzimy badania przedrejestracyjne leków przeciwpadaczkowych i przerywających napady migreny. Prowadzimy również własne badania i obserwacje, których wyniki prezentujemy na konferencjach neurologicznych w Polsce i za granicą. Organizujemy także szkolenia dla lekarzy i psychologów.